שאלות ותשובות

איפה חברת דונה בונה ומה היקף הפעילות של דונה?

חברת דונה היא חברה יזמית וקבלנית בתחום הנדל”ן שבונה דירות למגורים ומבני מסחר בכל רחבי הארץ והעולם. ברחבי הארץ בנתה דונה שכונות רבות במיקומים רבים בארץ, בצפון, בדרום ובמרכז.

בעיר חריש לדוגמה חברת דונה היא דונה מחלוצי הבניה ובנתה מעל 1,000 יח”ד ומסחר. בעיר מודיעין בנתה ובונה החברה אלפי יח”ד ובניני מסחר ומשרדים. כך גם בערים שונות, ירושלים, פ”ת, ראש העין, עפולה, קרית גת, אשדוד, אשקלון ועוד

חברת דונה בונה היום גם במסגרת תכנית מחיר למשתכן אלפי דירות ברחבי הארץ.

מי מתכנן את הדירות של חברת דונה?

חברת דונה היא חברה יזמית, מבצעת ומשווקת את כל הפרויקטים. בדונה מתחילה היזמות עצמה של הקרקע, תכנון הפרויקט והדירות ע”י מיטב האדריכלים, ביצוע מוקפד ומושקע ושיווק פנימי של חברת דונה. הכל נמצא בידיים שלנו בכדי לתת את השירות הטוב ביותר.

בנוסף למשרדי האדריכלים איתם אנו עובדים, מחזיקה דונה גם אדריכלים, מהנדסים ומתכננים בתוך החברה בכדי לשמור על הקו המנחה של דונה בכל הפרויקטים, לדאוג לפרקטיות ונוחות עבור ברוכשים והמשתמשים ובכדי לביות בטוחים ומעורבים בכל שלב.

 

איך אפשר לדמיין פרויקט שטרם נבנה ולהבין מה אנחנו רוכשים?

אנו בדונה דואגים תמיד לתת לכם את כל המידע הנדרש בכדי להבין את הרכישה המשמעותית שלפניכם. אנו יוצרים הדמיות תלת מימדיות מזוויות שונות, הדמיות חוץ והדמיות פנים. אנו משתמשים בכלים דיגיטליים שונים להמחשה. בפרויקטים מסוימים אנו בונים גם מודל קטן בקנה מידה שמאפשר להמחיש את הפרויקט שנבנה.

אנשי המכירות ילוו אתכם בכל שלב בכדי להבין בדיוק את המיקום, הכיוונים ואופי הדירה שאותה תרצו לרכוש.

 

מה עליי לבדוק לגבי סביבת הפרויקט חדש?

נתחיל קודם בבדיקה של סביבת הבנין עצמו. נסו להבין אילו מבנים יהיו סביבכם כגון בנין ציבורי, מוסד חינוך, מרכז מסחרי או פארק. אנו מציעים תמיד לגשת לגורם המתאים ברשות המקומית (הוועדה המקומית) ולנסות באופן ישיר לקבל מידע על תכנון עתידי באזור, על הנוף שאנו רואים ועוד.

חשוב לבדוק גם את הנגישות לפרויקט. מה הם צירי התנועה שישמשו אתכם בהמשך, מה החיבור לצירי תנועה מרכזיים, האם יש תחבורה ציבורית מתאימה במידה ואתם משתמשים בה.

 

אילו עלויות נלוות עליי לקחת בחשבון ברכישת דירה חדשה?

ברכישת דירה חדשה קיימות עלויות נוספות מעבר למחיר הדירה המוצע:

שכ”ט עו”ד: צריך לבדוק האם אתם משלמים לעו”ד של הקבלן, או שאתם מעדיפים ליווי משפטי חיצוני של עו”ד מטעמכם

מס רכישה: מס עבור רכישת זכות במקרקעין. יתכן שאם זו דירה ראשונה והמחיר שלה אינו גבוה, תוכלו לקבל פטור ממס זה. תוכלו לברר אצל העו”ד המלווה אתכם ברכישה. קיימים היום גם סימולטורים שונים ברשת שיכולים לעזור לכם להבין את טבלת חיוב המס.

חיבור הדירה לחברת החשמל, המים והגז: בבואנו לדירה חדשה יש עלות ראשונה של חיבורים לחשמל מים וגז. יתכן שבמקרים מסוימים החיוב חל על הקבלן, תלוי בחוזה שלכם.

מדד תשומות הבניה: נהוג היום בענף הנדל”ן להצמיד את יתרת התשלומים של מחיר הדירה למדד תשומות הבניה (החל ממועד חתימת ההסכם). גם כאן ניתן במו”מ מול הקבלן לבחון אפשרויות שונות של הצמדה בכדי לתכנן נכון את התשלומים ועלות ההצמדה.

עלות שינויים / שדרוגים: כל תוספת או חריגה מהמפרט הטכני עליו חתמתם מול הקבלן, יהיה כנראה בתוספת תשלום. בחברות הבניה קיימים משרדי “שינויי דיירים” איתם תוכלו לברר מה העלות שהקבלן דורש לכל שינוי או תוספת. במקביל, תוכלו לבחור לקבל את הדירה ולאחר מכן לבצע את השינויים בעצמכם או ע”י קבלן חיצוני שתביאו.

חברת ניהול / ועד בית: הקבלן מוסר את הבנין לדיירים בזמן האכלוס ועליהם להעמיד נציגות ועד שתטפל בעלויות השוטפות והאחזקה. לעתים יעדיפו הדיירים לקחת חברת ניהול חיצונית ולעתי הקבלן עצמו יבקש מהרוכשים לחתום מול חברת ניהול לתקופה ראשונית, שאחריה יצטרכו להמשיך בכוחות עצמם.

 

מה צריך לדעת כשבוחרים דירה יד ראשונה מקבלן מתוך מלאי גדול של דירות קיימות?

חשוב מאוד להבין מה צרכי המשפחה שלכם. קודם כל כמובן מה גודל הדירה ומספר החדרים הרצוי לכם. אנחנו ממליצים לקחת תכניות דירה ולנסות “לשבץ” לתוך התכנית את הבית הקיים שלכם בתוספת החלומות שתרצו להגשים במעבר הדירה. בנוסף, חשוב להבין אילו כיוונים אתם אוהבים, האם דירה חמה ומוארת? האם שקטה ועורפית?

פרטים נוספים שחשוב לבחון הם חניה או חניות של הדירה, האם הם צמודות? כפולות? האם הן קרובות לנו מספיק לדירה או למעלית? כדאי גם לחשוב על הצורך שלנו במחסן חיצוני לדירה, האם יש לנו צורך בו או לא? ואם כן, מה הגודל והמיקום שלו.

 

איך אפשר לבחור ריצוף לדירה בצורה נכונה?

ריצוף זה קודם כל ענין של טעם אישי. על פי רוב הקבלן ייתן לכם אפשרויות בחירה בתוך מגוון קיים שהוא מציע, בגדלים וגוונים שונים. יש אפשרות לעיתים לבצע הרחבה של המלאי בתוספת תשלום וכדאי לבדוק זאת מראש.

מספר שאלות שכדאי לכם לשאול את עצמכם:

איזה גוונים מרכזיים נרצה שישלטו בבית? האם ריצוף בגווני האפור או אולי בגווני הקרם / בז’?

האם לטעמנו נכון בחדרים הרטובים להמשיך עם הגוון של כלל הדירה או לא? האם יחידת ההורים תהיה דומה לאמבטיה הכללית, או שונה ממנה?

האם ריצוף המרפסת נכון לנו בגווני הבית, או שנרצה שם משהו שונה?

 

מה אפשרויות המיזוג שלי בדירה?

על פי רוב הקבלנים מבצעים היום הכנה למיזוג מרכזי בדירה והדייר יכול לבחור אם להשתמש בהכנה זו או לא. יש קבלנים שיתנו במקומות מסויימים גם מזגן כחלק ממפרט הבית על חשבונם.

כדאי לחשוב על השימוש שלנו במערכת המיזוג בבית, האם נכון לנו מזגן מרכזי שבו פועל כל הבית יחד? או שכדאי לפצל את החדרים ולהדליק כל אחד בנפרד? כדאי לבדוק על אופציות מיזוג מתקדמות שמאפשרות חיסכון בחשמל ע”י התקנת מנוע אחד ראשי, אך עם מספר פיצולים לחדרים. זו אופציה יקרה יותר להתקנה, אך חסכונית יותר בחשמל בהמשך.

 

מה היא מערכת חימום מים משותפת?

היום מקובל להתקין בבתים משותפים מערכות חימום מים סולאריות, היות ולא ניתן להתקין דוד שמש רגיל בגלל מרחק גדול בין הדירה לגג המשותף. בהתקנה כזו מתקינים על הגג “חווה” של קולטי שמש המשותפת לכלל הדיירים, והדוודים מותקנים בסמוך או בתוך הדירה.

במערכת סולארית משותפת יש מנגנון ייחודי של סחרור מים חמים שהתחממו ע”י קולטי השמש בחזרה את הדוודים שבתוך הדירות. בהתקנה כזו מתקינים בתוך הדירה דוודים מסוג מחליף חום בלבד. חשוב לדעת כי במקרה כזה קולט השמש, הצנרת והאביזרים הנוספים הינם בדרך כלל ציוד משותף של כל דיירי הבניין.